Permakültür

Karpuzun markette, çileğin ağaçta yetiştiğini sanan domatesi dört mevsim buzdolabında gören

Toprakla, doğayla, hayvanlarla bağlantısı kopmuş

Gıdanın nasıl ne tür bir emekle yetiştiğinden habersiz

Hızlandırılmış hayatlarında sabırlı olmaları istenen

Mevsimsel döngülerden uzak

Dökülen yapraklara, soyulmuş elmanın kabuğuna, evdeki atıklara çöp gözüyle bakan

Tüketim kavramı hayatlarının her aşamasına yerleşmiş

Üretim kavramıyla tam olarak tanışamamış

Doğal kaynakların giderek azalmasında bireysel farkındalığın aktarılmadığı bir nesil. Peki bizler ne yapabiliriz?

Permakültür dünyayı gözet, insanı gözet, fazlasını paylaş ilkesiyle hareket eder. İnsanların kendi yiyeceğini üretmesi ve yaşam alanlarını oluşturması sırasında ilkelerinden faydalanılan bu bilim; doğal kaynakları korumak, mevsimsel döngüyle uyumlu olmak, toprakla bağ kurmayı sağlamak, geri dönüşümü desteklemek, yerel tohumlar ve kadim bilgi kullanılan küçük ölçekli tarım uygulamalarıyla dünyada bu bilinç düzeyinde ki kişiler, topluluklar ve okullar tarafından uygulanmaktadır.

Bahçemizde bulunan yükseltilmiş sebze yataklarında permakültür tasarım ilkeleri ve kadim tarım bilgileri kullanılarak mevsime uygun olan sebze, salata yeşillikleri ve şifalı otlar yetiştiriyoruz. Bu süreçte çocukların şehir, gıda, tarım, sağlıklı beslenme, organik gıda, çevresel sürdürülebilirlik, çevre bilinci,  ekoloji okur yazarlığı, kentleşme, biyoçeşitlilik, geridönüşüm, kendine yetebilen toplumlar, tüketim alışkanlıklarının sorgulanması konularında farkındalıklarını arttırılmasını amaçlıyoruz. Kentte yaşayan çocuklarımızın tüketici öznesinden çıkıp bu süreçte üretici tarafını da deneyimlemelerini çok önemsiyoruz. Çocuklarımızın toprakla tekrar bağ kurmalarının sağlanması, sorumluluk alma, sabır, yardımlaşma, topluluk olma, paylaşım gibi kazanımlar da bu çalışmanın hedeflerindendir.

Okuldaki çalışmayla eş zamanlı olarak evlerde de gıdanın tarlada yetiştirilmesinden soframıza gelene kadar geçirdiği süreçlerle ilgili farkındalık yaratılması, çözümler üretilmesi ve bahçeyle ilgili temel bilgiler ile permakültür ilkeleri konusunda eğitimler vererek çocuklarla birlikte velilerin de permakültür çalışmalarına katılımını sağlamaktadır.