Beslenme

 

Okulumuzda sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı verilmektedir. Sabah kahvaltısı casa programında saat 08:30-09:00 arasında yenilmektedir.  Toddler grubu çocuklarımız ise 08:30-09:15 saatleri arasında kahvaltılarını yaparlar. Kahvaltı saatini kaçıran çocuklara saat 10:00’a kadar besleyici atıştırmalıklar sunulur. Öğle yemeği toddler programı için 11:30-12:15, casa programı için 12:00 -12:30 arasındadır. İkindi kahvaltısı ise 15:00-15:30 arasındadır.

Çocuklar sabah kahvaltısı ile ikindi kahvaltısının hazırlanmasında mutlaka görev alırlar. Sınıflarımızda mini buzdolapları ve çocuk boyunda mutfaklar bulunmaktadır. Gün içinde atıştırmak isteyen çocuklar istedikleri zaman meyve yiyebilir, bitki çayı veya su içebilirler.

Yemekler günlük olarak okulumuzun mutfağında pişer. Aylık yemek listesi her ayın ilk okul günü okulumuzun web sitesinde yayınlanır. Uzman diyetisyenlere danışılarak hazırlanmış olan bu listede yiyecekler mevsimlere göre seçilir. Örneğin yazın portakal menülerde yoktur. Aynı şekilde kış aylarında da şeftali tüketilmez. Okulumuzda doğal beslenme benimsenmiştir. Tükettiğimiz meyve ve sebzeler haftalık olarak organik pazarlardan temin edilmektedir. Okulumuzda tüketilen yoğurt ve kefir çiftlik sütünden okulumuzda mayalanır. Kahvaltılarda inek sütü yerine kefir, meyve ve bitki çayı içilir. Ekmek olarak ruşeymli, çavdarlı ve tam buğday unundan yapılmış ekmekler tüketilir. Sızma zeytinyağı ve terayağ dışındaki yağlar okulumuzda kullanılmaz. Şeker ve beyaz pirinç çok sınırlı bir şekilde kullanılır. Bunların yerine kuru meyveler, pekmez ve esmer bulguru tercih ediyoruz. Raf ömrü uzun olan paketli gıdalar, hazır meyve suları ve diğer içecekler, sosis, salam, sucuk mutfağımıza hiç girmeyen yiyeceklerdir. Yemeklerimiz fırında ye da tencerede pişirilir. Okulumuzda kızartma kesinlikle yapılmaz.

Çocuklar haftada bir gün mutfak atölyesine katılıp o gün ikindi kahvaltısında yenilecek yiyeceği hazırlarlar. Bunlar patates salatası, kalem böreği, pizza, çin salatası, cevizli kurabiye olabilir. Çocuklar senede bir veya iki kere reçel yaparlar. Okulumuzda tüketilen reçellerin çoğu çocukların emekleriyle hazırlanmış reçellerdir.  Kışın tüketmek üzere dondurduğumuz bezelye ve barbunyaların çoğu çocuklar tarafından ayıklanır.

Okulda kullandığımız bardaklar, tabaklar, kaseler ve sürahiler cam veya seramiktir.