Veli-Okul İletişimi

Geri Bildirim

Veli-okul iletişiminin sağlıklı bir şekilde yürümesi için çocukların okul çantalarında her gün bulunan iletişim defterleri eğitimci ve veli tarafından etkin bir biçimde kullanılmalıdır. Bu defterde çocuğun beslenme, uyku, sınıf içindeki duygu durumu, varsa uygulanacak ilaçlarla ilgili bölümler vardır. Eğitimci gün içinde gözlemlediği normalin dışında seyreden durumları da bu deftere not eder. Veli de eğitimciye, çocuğu ile ilgili aktarmak istediği bilgiler için bu defteri kullanır.

Aylık olarak web sitemizde yayınlanan proje konusu adlı bölüm ile çocuklarımızın yaptığı proje çalışmaları, fen ve doğa çalışmaları, drama çalışmaları, öğrendikleri şarkılar, tekerlemeler, bilmeceler, parmak oyunları, grup oyunları ve aile katılımı hakkında velilerin bilgi sahibi olması sağlanır.

Çitlembik Montessori’nin velileri ocak ve haziran aylarında kendilerine verilen gelişim raporları ile çocuklarının yaptıkları çalışmalar ile gelişimleri hakkında bilgilendirilirler.

Bir eğitim öğretim yılı boyunca iki kere veli paylaşım toplantısı düzenlenir.Veli paylaşım toplantılarında tüm okulu ilgilendiren konular, Montessori eğitim metodu ve çocuk gelişimi ile ilgili konular ele alınır. Veliler ayrıntılı sorular sorma ve çocuklarının eğitim hayatları hakkında detaylı bilgiler edinme fırsatı bulurlar. Bu toplantılara katılım çok önemlidir.

 

Bireysel Görüşme

Ebeveynlerin çocukları ile ilgili soracakları özel sorular ile eğitimcilerin ebeveynlerle paylaşmak istedikleri çocuğun gelişimi ile ilgili konular eğitimcilerle yapılan birebir görüşmelerde ele alınır. Bireysel görüşmeler çocukların gelişimleri için çok önemlidir. Bu görüşmeler haftaiçi 16:00-18:00 saatleri arasında olup öncesinde mutlaka randevu alınmalıdır. Ebeveyn ile eğitimci arasındaki iletişim çocukların zenginleştirici ve pozitif öğrenme deneyimi yaşayabilmeleri için çok önemlidir.

Velilerimize yıl boyunca  aile danışmanlığı  hizmeti verilir. Ebeveynlik tutumları ile aile içi iletişimin nasıl olması gerektiği bu danışmanlık görüşmelerinin ana konularıdır.

Gözlem

Ebeveynlerin Montessori sınıf ortamını gözlemleyebilmeleri için tasarlanmış olan gözlem haftaları her yıl akademik takvimde belirtilir. 30 ila 45 dakika süren sınıf gözlemleri ailelere, çocuklarının okul içinde nasıl bir yaşantıları olduğuna dair detaylı bilgi edinmeleri için fırsat verir.  Bu gözlemi yapmak için çocuğunuz okula başladıktan sonra en az 8 hafta geçmesini öneriyoruz. Bu süre çocuğunuzun yeni olan okul ortamına uyum sağlamasına fırsat verecektir.